Как да се предпазим от горещините?
Необичайно високите температури през летните месеци (юли и август), станаха често явление за нашата страна и може да поставят в риск здравето и живота на хората.
За да се предпазим от прегряване, трябва да спазваме определени правила:
- Да пием най-малко 2 – 3 литра течности на ден (вода, айран). Газирани напитки, напитки, които съдържат кофеин и алкохол не утоляват жаждата и не допринасят за подобряване на състоянието на човек.
- Да се храним с хидратиращи храни, т.е. с храни с високо съдържание на течности като диня, праскови, горски плодове, грозде, краставици, целина и маслини. Също така – течни храни като супи.
- Да отложим пътуването през горещите часове на деня, ако не е наложително. Ако непременно трябва да пътуваме, за предпочитане е това да става с транспортно средство, разполагащо с климатик.
- Да правим почивки на сянка и ако е възможно, на хладни, проветриви места.
- Когато сме изложени на слънце е добре да носим шапка и светли, леки дрехи по възможност от естествени материи.
- Да използваме лосион против изгаряне с висок защитен фактор.
- Да избягваме интензивна физическа дейност през горещите часове.
- Ако сме получили слънчеви изгаряния и имаме симптоми на прегряване – да потърсим медицинска помощ.
Високите температури създават проблеми както на хората, така и на автомобилите. Още повече, че сега в сезона на отпуските започват пътуванията, които могат да се превърнат в кошмар заради горещото време. Климатикът решава редица проблеми, но не бива да се забравя, че това е техника, която може да се развали. Освен това, шофьорът трябва да знае как да го използва, без това да му навреди. Няма по-голяма грешка от това да седиш в автомобил през лятото и да включиш охладителната система с пълна мощност. Заради температурната разлика и резкия поток на студен въздух, човек може лесно да се разболее.
Преди потегляне на път ако колата е била паркирана на слънце, трябва да се спазват следните правила.
- Отворете вратите на автомобила, включете двигателя и климатика (температура от 21-22 градуса е достатъчна), отворете всички прозорци и напуснете купето.
- Изчакайте поне няколко минути. Оставете кабината на автомобила да се проветри малко.
- Насочете въздушния поток от климатика встрани. Основното е той да не духа директно към вас.
- Ако навън е горещо, студът не трябва да се усеща вътре в колата. Смята се, че максималната температурна разлика, която тялото може лесно да понесе, е 5-7 градуса.
Слънчевият удар далеч не е единствената опасност, която заплашва човек в летните горещини. Топлинният удар е много по-коварен. Седейки в кола, рискувате да го получите, защото ако колата е оставена на слънце интериорът може да се нагрее до 50-60 градуса. Топлинният удар е особено опасен за възрастните хора и децата преди 7-8-годишна възраст. За да се избегне това е необходимо да се спазват следните съвети при пътуване с автомобил:
- Когато паркирате колата си, използвайте сенници.
- Никога не оставяйте деца или животни в салона. Дори за 5 минути.
- Не включвайте климатика на пълна мощност.
- Проветрете салона преди да потеглите.
- Винаги дръжте под ръка бутилка с вода. По-добре дори две.
- Ако усетите силно сърцебиене, виене на свят, болка в главата, дезориентация, умора или дори необяснима възбуда, вероятно сте получили топлинен удар. Незабавно излезте от колата.
За да се справим с горещините и да запазим здравето на сърцето си, е важно да спазваме основните правила за хидратация - да избягваме резките температурни промени и да се храним правилно.