НА ВНИМАНИЕТО НА МЕДИЦИНСКИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ В ПЕРНИШКА ОБЛАСТ

И Н Ф О Р М А Ц И Я

Относно: настоящата епидемична обстановка по отношение на регистрирани случаи на Западнонилска треска (ЗНТ) и риска от заразяване с вируса причинител, с насоченост към лица, пристигнали от заразени държави и развили фебрилитет без ясна етиологична връзка или инфекции на ЦНС (вирусен менингит/енцефалит) след ухапване от комари, с цел ранно откриване и съобщаване на заболели.

 

            По данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ЕЦПКЗ), Стокхолм през 2018 г. са докладни 710 случая на Западнонилска треска в Европейския съюз (Италия -327, Гърция - 147, Румъния - 117, Унгария - 96, Франция - 11, Австрия - 8, Хърватска - 3 и Словения -1). Заболели са регистрирани и в други държави: Сърбия - 213, Израел - 49 и Косово - 3. Съобщени са и 63 смъртни случая на ЗНТ: Сърбия - 21, Гърция - 16, Италия - 13, Румъния - 12 и Косово -1.

            С цел превенция на предаването на ЗНТ по кръвен път ЕКПЦЗ препоръчва да се засили контрола при подбора на донори като всяка държава на Европейския съюз трябва да въведе 28-дневно отлагане от кръводаряване или NAT изследване на вероятните донори, пребивавали в заразени държави. Донори на органи, тъкани и клетки, завърнали се от заразени държави се изследват за инфекция с вируса на ЗНТ.

         Предвид гореизложеното и във връзка с доказани случаи на Западнонилска треска в страната е необходимо предприемането на следните действия:

  • Да се завиши вниманието на лекарите по отношение диагностицирането на случаи на вирусен менингит/менингоенцефалит, като стриктно се спазват изискванията за регистрация, съобщаване и отчет, съгласно Наредба №21/18.07.2005 г.;
  • Да се снема насочена епидемиологична анамнеза на пациенти пребивавали в страни с регистрирани случаи на Западно-Нилска треска и развили симптоми  на вирусен менингит/ менингоенцефалит.
  • Случаите на вирусен менингит/менингоенцефалит, съмнителни за Западно-Нилска треска се диагностицират в Националната референтна лаборатория по предавани с кърлежи инфекции, НЦЗПБ-София. За целта е необходима една серумна проба (1ml) и придружително писмо с посочване давността на заболяването.
  • При преглед на пациенти развили фебрилитет без ясна етиологична връзка или инфекции на ЦНС след ухапване от комари и при симптоми на вирусен менингит/менингоенцефалит, следва да се обадите незабавно в ДНЗБ, на телефон 0887858521 и организирате пробонабиране на серуми. Серумите да се изпращат в Националната референтна лаборатория по Кърлежово/векторно преносими инфекции, листерии и лептоспири на НЦЗПБ.

      При съмнение за инфекция с вируса на ЗНТ случаите следва да се диагностицират в Националната референтна лаборатория по предавани с кърлежи инфекции, НЦЗПБ.

      Актуална информация за настоящата епидемична обстановка по отношение на ЗНТ и риска от заразяване с вируса причинител, с насоченост към лица, пристигнали от заразени държави и развили фебрилитет без ясна етиологична връзка или инфекции на ЦНС (вирусен менингит/енцефалит) след ухапване от комари, с цел ранно откриване и съобщаване на заболели,  може да намерите на електронната страница на РЗИ-Перник: www.rzi-pernik.com.

 

 

 Д НЗБ

РЗИ-ПЕРНИК