Информация относно адекватно пробонабиране при всеки заболял със съмнение за морбили
С цел провеждане на адекватно пробонабиране при всеки заболял със съмнение за морбили Ви уведомявам:
Съгласно препоръките на Световна здравна организация от 2018 г. за лабораторна диагностика на морбили, рубеола и вродена рубеола и в съответствие с Глобалния стратегически план за морбили и рубеола 2012-2020 г., основен приоритет в процеса на елиминация на морбили е подобряването на интегрирания случай-базиран надзор, като особено внимание се обръща на лабораторната диагностика на заболяването, с което да се осигури по-голяма диагностична и аналитична подкрепа за класификация на случаите в условията на елиминация.
Като основно изискване се посочва паралелното събиране на клинични материали за молекулярно-биологична детекция и изолация на морбилен вирус и серумни проби за серологична диагностика при морбили. Рутинното изследване чрез RT-PCR в допълнение към откриването на серумни антитела увеличава възможността за бързо потвърждаване на съмнителни случаи на морбили и предприемане на адекватни противоепидемични мерки от страна на контролните органи.
Предвид цитираното по-горе и във връзка с разпространението на морбили на територията на страната е необходимо да се извършва своевременно идентифициране на всяко нововъзникнало огнище, както и на разпространението на регистрираните взривове. За целта, при всеки заболял със съмнение за морбили трябва да се провежда адекватно пробонабиране, както следва:
- Лица на възраст над 1 година:
- гърлени натривки/назофарингеални натривки/носни аспирати (събрани в първите 3 дни след появата на обрива и клиничните симптоми на инфекцията) или стерилна урина (в рамките на 5 дни от началото на обрива);
- серумна проба, взета между 4 и 28 ден от началото на обрива.
- Лица на възраст под 1 година:
- допуска се събирането само на гьрлен секрет или на стерилна урина, при
невъзможност за събиране на кръвен серум.
Събраните проби се изпращат в НРЛ „Морбили, паротит и рубеола“ при спазване на „Инструкцията за събиране, съхранение и транспортиране до Националната референтна лаборатория „Морбили, паротит и рубеола”, НЦЗПБ на клинични материали за лабораторна диагностика на морбили“.