По традиция всяка година по инициатива на Световната здравна организация на 31 май се отбелязва Световния ден без тютюн. Събитието се провежда в страните по целия свят, като се подчертават рисковете за здравето, свързани с употребата на тютюн, и се призовава за ефективна политика за намаляване на нивата на неговото потребление.

За 2017 г. темата за Световния ден без тютюн, определена от СЗО е “Тютюнът – заплаха за развитието”. СЗО приканва държавите – членки да ускорят усилията за контрол на тютюна, което ще подпомогне за предпазване здравето на обществото от вредите, причинени от употребата на тютюн и за намаляване на ефекта му върху устойчивото развитие на всички страни, включително икономическото благосъстояние на гражданите. Освен защитата на човешки живот, цялостния контрол върху тютюна съдържа неблагоприятното въздействие върху околната среда от отглеждането, производството, търговията и потребланието на тютюн.

Целите на кампанията, които СЗО поставя през 2017 г. са:

  • Да се подчертаят взаимодействията между употребата на тютюневи изделия, контрола върху тютюна и устойчивото развитие;
  • Да се насърчи обществеността за по-широко участие в националните и регионални дейности по разработване и прилагане на стратегии и планове, които поставят действията по контрола на тютюна като основен приоритет;
  • Да се демонстрира приноса на отделните граждани за създаването на устойчив свят без тютюн чрез отказване от тютюневата зависимост или чрез проявяването на съпричастност към неупотребата на тютюневи изделия.

Според СЗО, глобалната епидемия от тютюн годишно води до смъртта на около 6 милиона души, от които над 600 000 непушачи умират от излагане на вторичен тютюнев дим. При липса на действие до 2030 г., епидемията ще доведе до смърт на повече от осем милиона души. Повече от 80% от тези предотвратими смъртни случаи ще са сред хората, живеещи в страните с ниски и средни доходи. Тютюнопушенето е най-разпространеният рисков фактор за повече от 25 заболявания, които биха могли да бъдат предотвратени.