Международният ден за борба с наркоманията и търговията с наркотици се отбелязва от 1988 г. с резолюция на общото събрание на ООН, приета на 7 декември 1987 г. Употребата на психоактивни вещества е проблем, който придобива все по-мащабни размери.

Наркотиците са вещества, които се добиват от извлеци от растения или се синтезират в химични лаборатории. Те бързо променят психичното състояние на човека (настроенията, чувствата, възприятията). Това са психоактивни вещества, които подтискат или стимулират централната нервна система. При употребата им бързо се развива зависимост, т.е. организмът привиква към дадено вещество. Развива се физическа и психическа зависимост. Физическата зависимост възниква, когато организма привикне към дадено вещество до такава степен, че то му е необходимо за нормалното функциониране. Психическата зависимост е налице, когато приемането на определено вещество е заело централно място в мислите и действията на човек и неговото набавяне „трябва” да стане на всяка цена. Този вид зависимост е изключително силна.

Причините, които могат да мотивират младите хора да посегнат към дрогата са много и различни. Най-често първите опити са заради любопитство, откъсване от действителността, желание за принадлежност към дадена група, проблеми в общуването, самота, скука, за доказване на независимост, заради лесния достъп, защото се смята, че всички младежи го правят или за да се търси лесното удоволствие. Който и от проблемите да се разгледа става ясно, че употребата на наркотици никога няма да го разреши, а напротив ще го задълбочи или ще създаде нови неприятности.

Младите хора трябва да са наясно, че няма наркотични вещества, които са безвредни за здравето. Негативните последствия са много – физически и емоционални, освен това засягат не само наркозависимия, а семейството, близките, приятелите и цялото ни общество. Всеки, който употребява наркотици рано или късно започва да нарушава закона, за да си осигури средства за поредната доза. Венозното приемане на наркотици например крие и други рискове, като заразяване с хепатит В и С, ХИВ вируса и др.

Най-доброто противодействие е навременната превенция, в която трябва да се включат семейството и училището.

Ролята на родителите е водеща в процеса на израстване на техните деца като здрави и щастливи възрастни, способни да се справят с трудностите. Дори и при много трудни обстоятелства връзката между деца и родители може да е предпоставка за избягване на рисково поведение. А в основата на силната връзка между деца и родители е разбирането и изслушването.

Значението на училището също е огромно. Учителите могат да окажат положително влияние върху децата и юношите, за да им помогнат да пораснат щастливи и да могат да се развиват, дори и когато става въпрос за деца в риск. Най-важно е да се създаде в децата усещане за сигурност и принадлежност, защото тогава са по-малко уязвими и склонни към рисково поведение.

Употребата на дрога е порок, който отнема важни неща, които всеки един от нас заслужава да има, а именно свободата на избор и желанието за живот. Не съществува ситуация, която да си струва да се посегне към дрогата, защото винаги има по-добра алтернатива. Предизвикателство за всеки от нас е да намерим най-добрата.

 

 

/изготвено по материали от интернет/