Много фактори оказват влияние върху човешкото здраве и все пак един от най-значимите е храненето.  Само по себе си правилното хранене представлява профилактика на редица заболявания като хипертонична болест, диабет тип 2, затлъстяване, остеопороза и др.  Да се храним здравословно означава да задоволяваме нуждите на организма от енергия и хранителни вещества, да поддържаме нормална телесна маса, да сме работоспособни и разбира се да се чувстваме добре.

            Храненето ни е здравословно, когато е основано на принципа на разнообразието и баланса. Това означава, че ежедневно трябва да консумираме представители от всички групи храни като внимаваме с количеството им. Също така е важно да не пропускаме основни хранения и да не допускаме свръхконсумация или недостатъчно хранене.

             Няма хранителен продукт или група храна, която съдържа в себе си всички необходими за организма хранителни вещества в достатъчно количество. Всяка група храни доставя различни полезни за здравето важни елементи. Ето защо, за да се постигне балансирано хранене трябва ежедневно да се консумират разнообразни храни.

            Групата на зърнените храни и картофите е изключително полезна. Тези продукти са основни растителни храни за човека, доставят по-голяма част от енергията, която ни е необходима ежедневно, богати са на нишесте, растителни влакнини, витамини от група В и минерални вещества.

            Групата на плодовете и зеленчуците е много богата на витамини, минерални вещества и лесно усвоими захари. В тях се съдържат антиоксиданти, намаляващи риска от развитие на ракови и сърдечно-съдови заболявания.

            Млякото и млечните продукти са друга група храни, изключително полезни за здравето. Те са най-добрият източник на лесно усвоим калций, необходим за изграждането и поддържането структурата на костите и зъбите. Тези храни съдържат пълноценни белтъци и други незаменими хранителни вещества като витамин А, витамин D и целия спектър на витамините от група В. Млечнокиселите бактерии, които са част от състава на млякото подобряват храносмилането и подтискат размножаването на вредните микроби в червата.

            Месото, рибата, яйцата, бобвите храни и ядките са включени в група храни, богати на пълноценни белтъци. Тези хранителни продукти са източник на витамини от група В и желязо, което намалява риска от анемии. Мазнините в рибата са много богати на биологично ценните омега-3 полиненаситени мастни киселини, които намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания.

            Мазнините осигуряват голямо количество енергия и са източник на незаменими мастни киселини. Прекомерната им употреба обаче крие здравни рискове.

            Солта има важни функции за нашия организъм. Тя регулира водното съдържание на кръвта и течностите в организма, поддържа киселинно-алкалното равновесие и служи като материал за образуване на солната киселина в стомаха, необходима за преработването и усвояването на храната. Както недостигът, така и прекомерната употреба на сол крият здравни рискове.

Захарите осигуряват най-бързо енергия на организма. Медът съдържа биологично активни вещества, които имат антиоксидантно и антимикробно действие. Прекомерната и честа употреба на захарни изделия обаче се свързва с риск за здравето.

             Познавайки полезността на различните хранителни групи всеки един от нас може да изгради за себе си здравословен модел на хранене, който да помогне за укрепване на здравето му. Положителната промяна в хранителните навици в който и да е период от живота ни ще доведе до добри резултати.