Често срещан проблем при децата е появата на кариес, при това понякога на новопорастналите постоянни зъби. Първите постоянни зъбки се появяват около шестгодишна възраст, това са моларите /кътниците/, които израстват зад последните млечни зъби. Появата на кариес по това време се дължи на непълната минерализация на техния зъбния емайл. Освен това при измиване с четка децата трудно достигат дълбоките фисури /ямки и вдлъбнатини/ на кътните зъби и това спомага за задържане на храна и образуване на плака, което е предпоставка за появата на проблем. Ето защо специалистите по дентална медицина препоръчват силанизиране на постоянните молари веднага щом поникнат като средство за превенция на кариесите. В нашата страна действа Национална програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години 2015 – 2020 г., чиято цел е подобряване на оралното здраве на децата в България.
Силантът представлява дентален материал, който се поставя върху дълбоките ямки и вдлъбнатини на дъвкателната повърхност на зъба и образува гладък, тънък и твърд слой. Силантът образува бариера между зъба и бактериите в зъбната плака и така предпазва от развитието на зъбен кариес. Поставянето на силанти е бърза процедура, която не е свързана с усещане за болка и това е едно голямо предимство.
Първо зъбчето се почиства с машинна четка, следва обработка със специален гел, след което се измива с вода и се подсушава, поставя се силанта и се втвърдява под действието на светлина от дентална лампа.
Силантите могат да бъдат подменени по всяко време, ако вече не са на мястото си. Те са с бял цвят, което ги прави незабележими, когато детето се смее или говори.
Силанизацията носи много ползи, както за децата, така и за родителите. От една страна спестява страхове, неприятни усещания и болка на децата при поставяне на пломби и от друга страна спестява време и финансови средства на родителите.