ИНФОРМАЦИОНЕН МАТЕРИАЛ
за правилната подредба на хранителните продукти в хладилника
Световният ден на прехраната се отбелязва всяка година в целия свят на 16-ти октомври, тъй като през 1945 г. на тази дата е основана Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации. Този ден се чества в над 150 страни по света, като България се включва през 2006 г. За първи път официално е обявено, че една от най-важните задачи е изкореняването на глада по света и създаване на устойчиво земеделие, което би могло да изхрани населението в световен мащаб. Целта е да се предизвика по-голямо разбиране от световната общественост по отношение проблемите с прехраната, а страните да обединят усилия за борба с глада, лошото хранене и бедността.
За огромно съжаление все повече хора живеят под заплахата на глада, а в същото време в развитите страни много храна се изхвърля, което е ненужно пилеене на храна и пари. Част от това разхищение би могло да бъде предотвратено, ако правилно планираме продуктите, които ще пазаруваме и обърнем специално внимание на подредбата им в хладилника.
Ако се опитаме да погледнем на кухнята като на жив организъм, то сърцето на този организъм е хладилника. Както често се случва в живота не обръщаме внимание на този важен орган и след това се изправяме пред огромно предизивикателство. Нещо подобно се случва, когато напазаруваме хранителни продукти в големи количества само защото са на промоционални цени и след това ги нахвърляме безразборно в хладилника. Неправилно подредените хранителни продукти могат лесно да бъдат забравени и развалени, а това е излишно разхищение на иначе годна за консумация храна и финансови средства.
Температурата в различните отделения на хладилника не е еднаква и затова от съществено значение е къде ще поставим продуктите.
По-студен е въздуха на долните рафтове на хладилника, ето защо това е най подходящото място за млечните продукти и за месото например, освен това, ако то потече няма да пострадат и други продукти. Чекмеджетата в хладилника са подходящи за съхранение на плодове и зеленчуци, като препоръчително е да са поотделно, тъй като някои плодове отделят етилен – химикал, който подпомага узряването, а това ще доведе до гниене на зеленчуците. На горните рафтове температурата е по-висока и е постоянна, което ги прави подходящи за продукти, които са готови за консумация, като остатъци от предишно хранене например. Вратите са най-топлата част на хладилника и затова са подходящи за храни, които са издръжливи на по-високи температури, като сосове, подправки, неотваряни консерви, вода, сок и други подобни. Камерата е разбира се за храни, които искаме да замразим дълбоко – месо, плодове, зеленчуци, бульони и други. Тук важното е продуктите да се пакетират плътно и пространството да бъде добре усвоено.
Неоспорима е ползата от планираното пазаруване и правилното организиране на хладилника, но и на всички шкафове, килери и други пространства, в които съхраняваме храна, защото така ще ограничим изхвърлянето й, заради изтекъл срок на годност, забравяне или твърде голямото количество. От нас зависи да не допускаме хладилника ни да се превръща в черна дупка, в която изчезва храна, с която иначе биха могли да се нахранят гладуващи хора.