17 май - Световен ден за борба с хипертонията
На 17 май се отбелязва Световния ден за борба с хипертонията. Основната цел на деня е повишаване на информираността на населението за хипертонията - високото кръвно налягане, неговите усложнения, ролята на превенцията, ранната диагностика и навременното лечение на заболяването.
Във връзка с този ден, се инициира най-голямата синхронизирана световна здравна кампания „Май месец за мерене“ на Международната лига по хипертония (ISH). За поредна година в България тя ще се проведе по инициатива на Българската лига по хипертония с подкрепата на СЗО клон България, Български червен кръст, Национална пациентска организация, Асоциация на студентите медици в България, Българска студентска фармацевтична асоциация, медицинските университети в страната, общините и други партньори. „Май месец за мерене“ има за цел да повиши обществената осведоменост, да подчертае важността на измерването на кръвното налягане и да помогне за идентифициране и намаляване на кръвното налягане на тези хора, които се нуждаят от интервенция, съгласно настоящите насоки за нуждата от проверка и контрол на кръвното налягане.
Сърдечносъдовите заболявания остават водещата причина за смърт в света. Заболеваемостта от артериална хипертония за страните от Европейския съюз е между 30 и 45%. В България сърдечносъдовите заболявания заемат първо място като причина за смърт и инвалидизация.
Най-честите форми на сърдечносъдови заболявания са исхемична болест на сърцето, мозъчно-съдова болест и артериална хипертония (високо кръвно налягане).
Факторите, провокиращи артериална хипертония, най-общо могат да се групират в 3 основни групи:
- нездравословен начин на живот;
- наследственост;
- други заболявания.
Водеща роля има начинът на живот:
- Недостатъчна физическа активност;
- Нездравословна диета (твърде много сол, малко плодове и зеленчуци и др.);
- Наднормено тегло;
- Тютюнопушене;
- Злоупотреба с алкохол;
- Стрес.
Има комплекс от фактори, които биха помогнали за поддържане на оптимално артериално налягане и биха забавили появата на артериалната хипертония и нейните усложнения:
- регулярно измерване на кръвното налягане;
- увеличаване на физическата активност;
- нормализиране на телесното тегло;
- консумация на повече плодове и зеленчуци, избягване на животински мазнини за сметка на риба, птиче месо и нискомаслени млечни продукти;
- ограничаване на солта и алкохола;
- отказ от тютюнопушене;
- редуциране на стреса.