31 май – Световен ден без тютюнопушене
Всяка година на 31 май Световната здравна организация и целия свят отбелязват Световния ден без тютюнопушене. Темата на Световния ден за 2023 г. е: „Имаме нужда от храна, а не от тютюн“.
Глобалната продоволствена криза се разраства, подхранвана от конфликти, изменение на климата, въздействието на пандемията от COVID-19, както и вълнистите ефекти от войната в Украйна, водещи до покачване на цените на храните, горивата и торовете. Отглеждането и производството на тютюн водят до дългосрочни глобални екологични вреди и изменение на климата и играят решаваща роля при определянето на бъдещето на селското стопанство и продоволствената сигурност. СЗО обявява глобалната кампания за 2023 г. за Световния ден без тютюн – фокусирана върху отглеждането на устойчиви хранителни култури вместо тютюн.
Кампанията ще насърчи правителствата да прекратят субсидиите за отглеждане на тютюн и да използват спестяванията за програми за заместване на култури, които подобряват продоволствената сигурност и храненето. Кампанията също така ще има за цел да повиши осведомеността относно начините, по които тютюневата индустрия се намесва в опитите за заместване на отглеждането на тютюн с устойчиви култури, като по този начин допринася за глобалната хранителна криза.
Световният ден без тютюнев дим през 2023 г. ще послужи като възможност за мобилизиране на правителствата и политиците да подкрепят фермерите да преминат към устойчиви култури чрез създаване на пазарни екосистеми за алтернативни култури и ще насърчи най-малко 10 000 фермери в световен мащаб да се ангажират да се откажат от отглеждането на тютюн. Оскъдната обработваема земя и вода се използват за отглеждане на тютюн, като хиляди хектари гори се унищожават, за да се създаде пространство за производство на тютюн и да се направи гориво за сушене на тютюневи листа. Така плодородната земя се унищожава и не може да се използва за отглеждане на така необходимите хранителни култури.
В много страни, където производството и отглеждането на тютюн са последователни, проблемът с поминъка често идва като пречка за прилагането на строги мерки за контрол на тютюна. Фермерите често имат договорни споразумения с тютюневата промишленост и са хванати в капана на порочен кръг на дългове. В повечето страни тютюневата промишленост осигурява на фермерите семена и други материали, необходими за отглеждането на тютюн, и след това премахва разходите от печалбата, което прави отказването от тютюна много трудно от гледна точка на фермера. Но тютюневата индустрия често не успява да даде на фермерите справедлива цена за техния продукт и фермерите често не успяват да върнат заема изцяло.
С партньори глобалната кампания ще повиши осведомеността относно алтернативното производство на култури и възможностите за маркетинг за тютюнопроизводителите и ще ги насърчи да отглеждат устойчиви, хранителни култури. Тези култури ще изхранват техните семейства и милиони други в световен мащаб, ще им помогнат да се освободят от порочния цикъл на дългове на отглеждането на тютюн и ще поддържат по-здравословна среда като цяло. Кампанията също така ще подкрепи правителствата в разработването на подходящи политики, стратегии и благоприятни пазарни условия за земеделските производители, отглеждащи тютюн, да се насочат към отглеждане на хранителни култури.